25 kw. 2018

POZNAJ SIŁĘ LISTÓW I SŁÓW WSPARCIA Z CAŁEGO ŚWIATA – podsumowanie akcji

Co najmniej 5 500 650 listów i innych działań podjęto podczas Maratonu Pisania Listów 2017 w 208 krajach . W Polsce w ponad 700 miejscach napisano 308 838 listów (w naszej szkole 220) . Na Tajwanie powstało rekordowe 738 215 akcji. 

Najważniejsze jest jednak to, że w 7 na 10 sprawach odnotowaliśmy już pozytywne efekty.  Oto niektóre z nich:

Mahadine jest wolny! Ten aktywista z Czadu wyszedł na wolność po 18 miesiącach więzienia, choć miał spędzić w nim całe życie tylko za to, że krytykował rząd w postach na Facebooku. “Chcę wyrazić wdzięczność dla was wszystkich. Doceniam Was, kocham i szanuję. Niech żyje człowieczeństwo” – powiedział Mahadine.

Ni Yulan z Chin czuje się bezpieczniejsza. „To, że policja mnie mniej atakuje, szkaluje i narusza moje prawa zawdzięczam zainteresowaniu świata moją sytuacją”, powiedziała.

Hanan Badr el-Din z Egiptu otrzymała pomoc lekarską w więzieniu, dzięki zaangażowaniu ponad pół miliona osób, które napisały w jej sprawie listy. Jej rodzina również twierdzi, że jest to bezpośrednia konsekwencja międzynarodowego zainteresowania sytuacją Hanan.

Sytuacja Clovisa Razafimalala na Madagaskarze poprawiła się. Lokalne organizacje okazały mu wsparcie i ma otrzymać nagrodę za swoją działalność na rzecz środowiska. “Kampania Amnesty International wiele dla mnie znaczy, bo sprawiła, że świat usłyszał moją historię. Niedługo mam nawet otrzymać nagrodę roku dla Odważnego Malgasza. Jestem z tego bardzo dumny i będę kontynuować moją walkę” – powiedział.

Zdaniem członków ruchu MILPAH, dzięki ogólnemu wsparciu ich bezpieczeństwo w Hondurasie uległo poprawie. “To, że dalej działamy, zawdzięczamy Amnesty International i innym organizacjom międzynarodowym”, powiedzieli nam. “Nie byliśmy w stanie przeczytać wszystkich listów; wiemy, że przyszły one z rozmaitych miejsc na świecie: od dzieci, młodzieży, dorosłych. Dziękujemy za wsparcie. Daje ono nam siłę. Nie jesteśmy sami. Mamy teraz więcej odwagi, dzięki której możemy dalej bronić praw człowieka i troszczyć się o środowisko”.

Dziękujemy za wsparcie! Amnesty International