04 lut 2019

Studenci AIESEC ponownie w Zespole Szkół!

W styczniu odwiedzili naszą szkołę studenci z odległych krajów: Yuhui (Eva) Wan (Chiny), Bernardo Paixão (Brazylia), Zither David Cadena Ramirez (Kolumbia).

                Już na samym początku rodzą się pytania zszokowanych uczniów: „w jakim celu przyjechali?”, „co sprowadziło ludzi z tak odległych krain do naszego skromnego Lubaczowa?”. Otóż, studenci przez półtora tygodnia pobytu prowadzili lekcje w języku angielskim z uczniami naszej szkoły. Opowiadali nie tylko o swoim pochodzeniu, sposobie obchodzenia świąt, tradycjach, preferencjach muzycznych,  czy też miejscach wartych odwiedzenia, ale również o swoich zainteresowaniach, rodzinach oraz podobieństwach między nimi i nami… David wykazał się umiejętnościami gry na skrzypcach, Bernardo prezentował się w roli operatora dźwiękowego na planie filmowym, a Eva uczyła uczniów pisania po chińsku. Chętnie dzielili się również swoimi doświadczeniach z pobytu w Polsce. Nasi goście posługują się podstawowymi zwrotami w języku polskim, takimi jak: „cześć”, „dzień dobry”, „do widzenia”, „dziękuję”, natomiast zapytani o polską kuchnię, jednogłośnie stwierdzili: „We love pierogi!”.

Współpraca uczniów ze studentami nie kończyła się tylko na oficjalnych lekcjach (na przykład David w wolnym czasie odwiedzał chłopców na lekcjach wychowania fizycznego i dołączył do jednej z drużyn piłki nożnej), spędzili parę chwil na lodowisku, uczestniczyli w wieczorze filmowym, bywali także serdecznie przyjmowani przez naszych uczniów w ich domach.

Nasi goście nie ograniczali się do pracy wyłącznie z uczniami Zespołu Szkół. W dniach –  7 i 9 stycznia – studenci złożyli wizytę w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 2, gdzie tamtejsza młodzież wykazała się równie dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem w prezentacji. Ze spotkania z naszymi zagranicznymi studentami mogli także skorzystać nauczyciele i seniorzy.

                Niestety, nic co dobre, nie może trwać wiecznie… W niedzielę – 13 stycznia goście z Brazylii, Chin i Kolumbii opuścili mury naszej szkoły, zostawiając po sobie piękne wspomnienia, ciekawe doświadczenia i wiedzę o różnych zakątkach świata.

Daniel Morawski