06 wrz 2019

Szkoleniowa wyprawa do Granady – realizacja projektu „Kreatywni nauczyciele dla innowacyjnej gospodarki”.

W dniach 01.07 – 5.07. 2019 r. ośmioosobowa grupa nauczycieli Zespołu Szkół w Lubaczowie uczestniczyła w projekcie szkoleniowym „Kreatywni nauczyciele dla innowacyjnej gospodarki”  w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”, finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój (PO WER).

Szkolenie odbywało się w Granadzie (południowa Hiszpania). Szczegółowy program poświęcony dynamicznemu nauczaniu obejmował:  cykl Kolba,  krzywą zapominania Ebbinghausa, model dynamicznej nauki Kurta Vopela, proces grupowy, fazy rozwoju grupy, role grupowe,  typologię osobowości oraz niekonwencjonalne metody nauczania. Wiedza zdobyta w czasie szkolenia pomoże niewątpliwie uatrakcyjnić zajęcia edukacyjne realizowane w naszej szkole.

Nauczyciele uczestniczyli również w bardzo ciekawym programie kulturowym, obejmującym najatrakcyjniejsze zabytki Granady i okolic, w tym: Albayzin – najstarsza dzielnica Granady wpisana na listę światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z Alhambrą, będącą imponującym warownym zespołem pałacowym. Sacramonte – dzielnica, w której narodziło się flamenco,  Frigiliana – najpiękniejsza wioska Costa del Sol oraz jaskinia Gueva de Nerja. Każdego dnia uczestnicy poznawali nowe smaki andaluzyjskiej kuchni, w tym gaspacho, paella i inne potrawy przyrządzane z owoców morza i śródziemnomorskich przypraw. Do późnych godzin spacerowali urokliwymi uliczkami Granady.

Zagraniczny wyjazd szkoleniowy stwarza możliwość m.in. nawiązania kontaktów z profesjonalną kadrą szkoleniową, podniesienia umiejętności językowych i przełamania barier komunikacyjnych. Takich wrażeń i emocji nie jest się w stanie przeżyć we własnym kraju. Zachęcamy więc wszystkich do pisania projektów i wyszukiwania zagranicznych ofert edukacyjnych. Cieszymy się, że to nie ostatni międzynarodowy projekt edukacyjny realizowany w naszej szkole.