06 paź 2021

Lubaczów w drodze do Niepodległości

W niedzielę 3 października 2021r. uczniowie naszej szkoły oraz  wychowankowie internatu brali udział w konferencji naukowej „Lubaczów w drodze do Niepodległości” zorganizowanej przez Muzeum Kresów w Lubaczowie.

W trakcie spotkania przedstawiono  rolę  lokalnych bohaterów w procesie odzyskiwania przez Polskę Niepodległości. Prof. dr hab. Maciej Franz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowiadał o płk Dąbku jako obrońcy wybrzeża, komandor rez. Sebastian Draga z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni wygłosił wykład pt. „82 lata później. Obrona Wybrzeża w 1939 roku, niedopowiedziana czy zapomniana historia”, prof. Bogdan Hud z Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki przedstawił temat „Polacy i Ukraińcy w walce o niepodległość. Rok 1920”, a prof. nadzw. dr hab. Andrzej Olejko z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu poruszył zagadnienie  –  „Lotnictwo i nie tylko w obronie Lwowa”.

Konferencja była połączona z otwarciem wystawy poświęconej gen. Stanisławowi Dąbkowi autorstwa dr Zygmunta Kubraka.

Była to dla wszystkich obecnych bardzo pouczająca lekcja historii.

Uczestnicy konferencji