11 paź 2021

SZKOLNY TYDZIEŃ MEDIACJI

21 października przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji. Jest to bardzo ważne wydarzenie w kalendarzu świąt nietypowych, bowiem uświadamia ludzi, że wiele spraw można rozwiązać bez konieczności sprawy sądowej,  dlatego też społeczność Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie pochyliła się nad tematem mediacji.

Człowiek w swoim otoczeniu funkcjonuje w świecie konfliktów. Stanowią one integralną część naszego życia. Ich źródłem są różnice w poglądach, postawach czy też w wyznawanym systemie wartości. Najczęściej jednak konflikty powstają w wyniku zaburzeń w komunikacji. Sytuacje konfliktowe sprawiają, że uruchamiają się silne negatywne emocje, które skutkują zaburzonymi procesami komunikacyjnymi. Wynikają z tego także niepożądane zachowania, co prowadzi do eskalacji problemów.

Warto jednak pamiętać, że konflikty mogą rozwijać, a nie niszczyć – pod warunkiem, że zainteresowani podejmą próbę zmierzenia się z nimi. Jednym z pomocnych narzędzi w rozwiązywaniu problemów jest właśnie mediacja.

W dniach od 4 do 8 października podczas SZKOLNEGO TYGODNIA MEDIACJI w Zespole Szkół w Lubaczowie, mogliśmy się dowiedzieć, jak to zrobić, aby nie było przegranych i wygranych, ale by każda ze stron sporu stała na wygranej pozycji.

W ramach tego tygodnia cała społeczność szkolna miała okazję dowiedzieć się wielu cennych informacji odnośnie mediacji. W szkolnym Radiu GiT  „Gramy i Tworzymy” została wyemitowana audycja poświęcona mediacjom, a także miało miejsce spotkanie z Panią Małgorzatą Cwener – coachem, trenerem i doradcą zawodowym oraz mediatorem – dotyczące  POROZUMIENIA BEZ PRZEMOCY. Uczniowie mieli okazję uświadomić sobie, co jest dla nich najważniejsze w życiu, określić arenę problemu, a przede wszystkim poszukać sensownego rozwiązania. Zajęcia praktyczne mobilizowały młodzież do szczerych odpowiedzi. Miła atmosfera, zaangażowanie uczniów i ciekawe treści przekazywane przez Panią Cwener – z całą pewnością przyczynią się do tego, że społeczność szkolna inaczej spojrzy na własne problemy, a co najważniejsze – będzie szukać konstruktywnych rozwiązań. Dziękujemy serdecznie Pani Małgorzacie za tak wartościową lekcję i przyjęcie naszego zaproszenia.

Kolejnym punktem tego przedsięwzięcia będzie również emisja audycji poświęconych mediacjom w Katolickim Radiu Zamość – już 16 października o godzinie 17.00, zaś w Radiu Fara w połowie listopada – przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do ich wysłuchania!

Co prawda, SZKOLNY TYDZIEŃ MEDIACJI był organizowany w Zespole Szkół po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że wpisze się on na stałe w kalendarz imprez szkolnych.

Dziękujemy naszym młodszym kolegom ze Szkoły Podstawowej nr 1, którzy zaszczycili nas swoją obecnością wraz ze swoim opiekunem – w tym jakże ważnym dla nas przedsięwzięciu.

Wierzymy, że podjęte przez nas działania przyniosą nie tylko pozytywne skutki w przyszłości, ale też będą stanowić inspirację i wzór dla innych, zachęcając tym samym młodych ludzi do jak najczęstszego sięgania po tę metodę.

Organizatorzy

Zachęcamy również do wysłuchania audycji na temat mediacji: