28 wrz 2019

„CzytaMY najmłodszym” – OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Od 2001 roku w dniu 29 września 2019 r. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki., a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Głośne czytanie dzieciom jest niezaprzeczalną zaletą, każdemu małemu czytelnikowi przynosi ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.

Poprzez promowanie idei głośnego czytania staramy się rozwijać zainteresowania czytelnicze już od najmłodszych lat, zwrócić uwagę na konieczność czytania dzieciom, aby obudzić w nich zamiłowanie do sięgania po książki.

28 września 2019 roku na tegoroczną akcję głośnego czytania w naszej bibliotece pod hasłem „CzytaMy najmłodszym” wspólnie z Powiatową Biblioteką Publiczną w Lubaczowie zaprosiliśmy przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach.

Dzieci wysłuchały wiersza „Na straganie” Jana Brzechwy. W role warzyw z utworu wcieliły się uczennice klasy 3B. Przedszkolaki zachwycone głośnym czytaniem poprosiły o ponowne odczytanie tekstu. Chętnie odpowiadały na pytania związane z przeczytanym tekstem i miały możliwość swobodnego wypowiedzenia się na temat ulubionych warzyw oraz o ich roli w naszym odżywianiu.

Nie zabrakło też zabaw z ulubionymi postaciami z książek – bajkowe kalambury, puzzle, zgadywanki.

Zadbaliśmy również o rozwój możliwości twórczych małych czytelników. Dzieci narysowały swój „Wymarzony ogród”, w którym rosną najlepsze i najpiękniejsze warzywa na świecie.

Spotkanie upłynęło w miłej, wesołej atmosferze.

Bezpośredni kontakt dziecka z książką w bibliotece ma ogromne znaczenie i miejmy nadzieję, że spotkania takie zaowocują w przyszłości, bo jak mówi przysłowie „czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”.