16 maj 2019

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja ogólnopolską akcję – Tydzień Bibliotek, program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

W tym roku Ogólnopolski Tydzień Bibliotek przebiega pod hasłem #biblioteka. Hasło zostało wybrane przez okręg lubelski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Autorzy uzasadniają je:

Za tym hasłem kryją się ludzie, zbiory, spotkania, wydarzenia, imprezy, konkursy. Współczesna biblioteka jest mocno zakorzeniona w historii, a jednocześnie śmiało spogląda w przyszłość. Marka biblioteka jest utrwalona w świadomości społecznej, ale nieustannie poszukuje nowych użytkowników i przyciąga ich innowacyjnymi usługami. Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia potencjalnym użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobów, świadczy o tym, że biblioteka jest nowoczesna i korzysta z nowych technologii. Hasztag porządkuje i wyróżnia, a przede wszystkim podkreśla szczególne znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych.

Biblioteka Szkolna dołączyła do akcji promujących czytelnictwo i modę na czytanie organizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie. Nasi uczniowie mogli wziąć udział w szeregu akcji czytelniczych, m.in. „Randka w ciemno… z książką”, „Sleeveface”, czyli ubierz się w książkę, w konkursie fotograficznym „#biblioteka”, mającym na celu ukazanie wartości i roli książek w ich życiu. Poza tym liczne spotkania z książką, głośne czytanie, zabawy literackie i kreatywne pisanie. Podsumowując był to Tydzień Pełen Wrażeń.