23 kw. 2019

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Jego pomysłodawcą był hiszpański wydawca Vicente Clavel Andrés. Początkowo myślano o tym, aby Dzień Książki świętować 7 października, czyli w dniu domniemanych urodzin renesansowego pisarza Miguela de Cervantesa. Data jednak nie była pewna, zdecydowano się na ustanowienie Dnia Książki na dzień 23 kwietnia. Dlaczego?

23 kwietnia to dzień istotny dla światowej literatury ze względu na rocznice śmierci i urodzin wielu pisarzy. Tego dnia w 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir. Tego dnia przypada także rocznica urodzin wielu twórców, m.in. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Od 1930 roku Dzień Książki i Praw Autorski obchodzony był w Hiszpanii, od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych, a od 1995 roku na całym świecie. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został wpisany na listę międzynarodowych dni i tygodni ONZ. W związku z sukcesem tego święta, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Pierwszym miastem, które go otrzymało, był Madryt. 24 czerwca 2014 tytuł ten otrzymał Wrocław, a w tym roku jest nią Szardża (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

  1. edycja Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich to promowanie literatury i czytania, koncentrujące się szczególnie na znaczeniu wzmacniania i ochrony języków rdzennych.

Biblioteka Szkolna celebrowała Święto Książki wspólnie z Powiatową Biblioteką Publiczną w Lubaczowie. Czytelnicy obu bibliotek mogli wziąć udział w spotkaniu czytelniczym, którego motywem przewodnim były oczywiście książki. Mogli też wykazać się pomysłowością i kreatywnością podczas licznych zabaw literackich.

Oczywiście, jak na prawdziwe święto  przystało, nie mogło zabraknąć słodkiego akcentu i prezentów…, ponieważ w tym wyjątkowym dniu obficie „częstowaliśmy” książkami.