
ŚLUSARZ
Zadaniem ślusarza jest ręczna lub ręczno-maszynowa obróbka metali, budowa, konserwacja i naprawa prostych konstrukcji, mechanizmów, narzędzi i wyrobów metalowych.
Typowymi pracami wykonywanymi przez ślusarza są:
- wytwarzanie i naprawianie narzędzi, przyrządów i uchwytów obróbkowych,
- obróbka, montaż i naprawa elementów mechanizmów i urządzeń,
- wykonywanie konserwacji i napraw sprzętu powszechnego użytku,
- wykonywanie i naprawa ozdobnej galanterii metalowej (ślusarstwo artystyczne), nadawanie wyrobom metalowym ostatecznego, estetycznego wyglądu.
Ślusarz może być zatrudniony w zakładach produkcyjnych z różnych branż, budownictwie, usługach, administracjach budynków, może prowadzić własną działalność gospodarczą. Uniwersalność kwalifikacji zawodowych ślusarza daje podstawy do wykonywania wielu zadań zawodowych w zawodach pokrewnych (np. mechanik monter maszyn i urządzeń, instalator urządzeń sanitarnych itp.).
Efektem kształcenia w zawodzie ŚLUSARZ jest zdobycie kwalifikacji:
KWALIFIKACJA MG. 20 – Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi.
W trakcie trwania nauki uczniowie mogą rozszerzyć swoje umiejętności odbywając kurs spawacza oraz kurs operatora wózków widłowych. Kursy prowadzone są na warsztatach szkolnych i kończą się egzaminem potwierdzającym umiejętności z zakresu spawalnictwa i obsługi wózków.
Pozytywny wynik egzaminu pozwala na uzyskanie odpowiednich dokumentów, które są honorowane nie tylko w Polsce, ale również w pozostałych krajach Unii Europejskiej.