10 kw. 2018

,,Karol Wojtyła jako człowiek” – spotkanie z księdzem Józefem Dudkiem

W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi, organizowanych przez Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, 4 kwietnia 2018 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z księdzem Józefem Dudkiem – proboszczem Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Oleszycach, dziekanem dekanatu Cieszanów oraz założycielem amatorskiego teatru „Arka Lwowska”.

W spotkaniu uczestniczyli nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale gościliśmy także młodszych kolegów z Gimnazjum nr 1 i nr 2 w Lubaczowie. W spotkaniu uczestniczył również dyrektor Zespołu Szkół w Lubaczowie – pan Andrzej Nepelski.

Tematem spotkania było zaprezentowanie postaci Karola Wojtyły jako człowieka. Ksiądz opowiadał zebranym o Janie Pawle II, o przygotowaniach do przyjazdu Ojca Świętego do Lubaczowa i trudnościach z tym związanych. W trakcie prelekcji ksiądz Dudek nawiązywał także do historii swojego życia i drodze ku kapłaństwu, która nie była tak oczywista jak mogłoby się wydawać. Młody,, Józio’’ interesował się sportem, teatrem i to z tymi dziedzinami wiązał swoją przyszłość. Niespodziewanie jednak wybrał duchowieństwo, ale nie porzucił swoich pasji. Był inicjatorem powstania „Arki Lwowskiej”, działającej od 1990 roku do tej pory jako teatr młodzieżowy i teatr dla dorosłych.

Trudno w kilku zdaniach napisać o tym, o czym opowiadał ksiądz Józef Dudek, bo tak naprawdę była to bardzo ciekawa lekcja dla młodzieży, podczas której mogliśmy dokładniej poznać Karola Wojtyłę, jak również usłyszeć wiele anegdot z życia księdza.

W dzisiejszym świecie dotarcie do młodego człowieka bywa bardzo skomplikowane. Nie wystarczy tylko usiąść i starać się opowiedzieć o sobie, trzeba jeszcze zainteresować dorastającego słuchacza. Z całą pewnością księdzu Józefowi to się udało!

Mam nadzieję, że jeszcze będzie mi dane uczestniczyć kiedyś w podobnych spotkaniach, gdy w progach naszej szkoły staną inni goście, którzy zechcą podzielić się z nami swoimi przemyśleniami.

Patrycja Hass