06 gru 2019

Bliżej robotów i elektroniki – zakończenie projektu

W dniu 30 listopada 2019 r. działające przy Zespole Szkół Stowarzyszenie Rozwoju Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia zakończyło realizację kolejnego zadania grantowego pt. ”Bliżej robotów i elektroniki”. Na podsumowaniu projektu gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie. Uczniowie mieli okazję zobaczyć efekty pracy ich starszych kolegów z Zespołu Szkół uczących się w  technikum informatycznym. Każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił w sterowaniu i poznać systemy kodowe pozwalający na jego zdalne sterowanie.

Inicjatywa była  realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018 -2019” dofinansowanego ze środków  Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszanie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”, „Fundacja Przestrzeń Lokalna”.

W ramach zadania zostały przeprowadzone 20 h warsztaty z robotyki i programowania w dwóch grupach 15- osobowych.  Warsztaty prowadzone były przez dwóch nauczycieli przedmiotów zawodowych informatycznych – Jacka Ważnego oraz Waldemara Dworaka. Uczestnicy projektu pod ich okiem  mieli możliwość pracować na zakupionych zestawach do samodzielnego montażu na bazie Arduino, które przybliżają technologię mikroprocesorową

Celem  projektu była  innowacyjna edukacja młodych ludzi oparta na rozwiązaniach inżynierskich oraz nabycie umiejętności programowania nowoczesnej elektroniki i robotyki.