01 paź 2021

BAŚNIE I LEGENDY Z CAŁEGO ŚWIATA

 

Październik  to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne obchody będą przebiegać pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata” („Fairy Tales and Folk Tales around the World”).

Baśnie przekazywane ustnie towarzyszyły ludziom od niepamiętnych czasów, przy ogniskach i  w zaciszu chaty, przy pracy, podczas wspólnych spotkań. Opowieści snuto, aby ubarwić nieco rzeczywistość i sprawić, by czas szybciej mijał.

Baśnie pozwalały przenieść się w świat magiczny, rządzony przez silne moce, w którym marzenia się spełniały i wszystko było możliwe, ale także uczyły słuchaczy poprzez morały, jakie ze sobą niosły.

Baśnie i legendy rzadko kiedy były spisywane, gdyż w większości bajarze i ich słuchacze byli osobami niepiśmiennymi, przekazywano je więc sobie ustnie. Niosło to jednak ze sobą niebezpieczeństwo zaginięcia takich opowieści w pomroce dziejów wraz ze śmiercią ludzi, którzy je znali, albo też za sprawą słabnącej pamięci. Na szczęście zostały one spisane i ocalone od zapomnienia.

Zapraszamy do obejrzenia naszej ekspozycji „Baśnie i legendy z całego świata” poprzez którą chcemy zabrać młodego czytelnika w magiczną podróż przez wszystkie kontynenty od dalekiej Ameryki, Azji przez Afrykę po Europę.

Prezentujemy zbiory popularnych historii, opowiadanych dzieciom na całym świecie, zarówno baśnie indiańskie, arabskie, chińskie i japońskie po bliższe nam kulturowo -niemieckie Jakuba i Wilhelma Grimmów, duńskie Jana Christiana Andersena czy rosyjskie Aleksandra Puszkina.  

W ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych przygotowaliśmy dla naszych czytelników również:

  • wybór współczesnej literatury młodzieżowej „Na motywach legend i baśni…”,
  • prelekcję „Baśnie i legendy przez kultury i kontynenty” z prezentacją pięknych i niepowtarzalnych ilustracji ze zbiorów legend i baśni z różnych stron świata,
  • konkurs wiedzy „Legendy polskie”,
  • wybory najpiękniejszej baśni, „Baśnie mojego dzieciństwa”,
  • Baśniową Filmotekę – przegląd filmowych baśni dla młodzieży.