08 maj 2020
DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK
Ciekawostki ze świata książek i bibliotek:
- Na początek ciekawostka historyczna. W starożytnym Egipcie wszystkie okręty odwiedzające miasto zmuszone były oddać wszelkie posiadane książki do Biblioteki Aleksandryjskiej w celu ich skopiowania. Oryginały zostawały w Bibliotece, a kopia wracała do właściciela.
- Choć brzmi to nieprawdopodobnie, w Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych niż McDonalds’ów. Pracuje w nich 126,300 bibliotekarzy. To mniej więcej tylu, ilu mieszkańców liczy Opole albo Gorzów Wielkopolski.
- Niektóre niemieckie miasta mają u siebie „Biblioteki Sztuki”, gdzie za kilka euro można wypożyczyć obrazy i rzeźby. Przez kilka miesięcy zdobią dom wypożyczającego, który może chwalić się „swoją” ambitną kolekcją.
- Największą biblioteką na świecie jest Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie. Półki z materiałami bibliotecznymi zajmują łącznie 850 km, a księgozbiór liczy 29 mln egzemplarzy. Gdyby wszystkie książki z Biblioteki Kongresu zdigitalizować, zajęłyby ok. 15 terabajtów.
- Biblioteka na Uniwersytecie Harvarda posiada w swojej kolekcji książki oprawione w ludzką skórę. Trzy tomy odkryto kilka lat temu, ale podejrzewa się, że w bibliotece może być ich więcej. Jedną z nich jest XVII-wieczny traktat o prawie hiszpańskim, w którym można znaleźć taką adnotację:
„oprawa tej książki to wszystko, co pozostało po moim przyjacielu Jonasie Wright, który został żywcem obdarty ze skóry przez Wavuma [afrykańskie plemię] czwartego dnia miesiąca sierpnia 1632 roku. Król Mbesa dał mi tę książkę, która wcześniej należała do biednego Jonasa, razem z kawałkiem jego skóry, przeznaczonej na oprawę. Niech spoczywa w pokoju.”
- W Norwegii możesz oddać książkę w dowolnej bibliotece w kraju, niezależnie od tego, gdzie została wypożyczona. Większość bibliotek posiada wrzutnie i skrzynki, dlatego można zrobić o dowolnej porze. Co ciekawe, nie obowiązuje tam limit wypożyczanych jednorazowo książek.
- W bibliotece w Oakland (Kalifornia) można wypożyczyć 3500 narzędzi. Być może jest to jakiś pomysł na przyciągnięcie mężczyzn do biblioteki? Wyobraźcie to sobie: przychodzą po wyrzynarkę, a wychodzą z „Królem” Twardocha.
- Nie wszystkie biblioteki wymagają ciszy. Biblioteka Tikkurila w Vantaa w Finlandii ma specjalne pomieszczenie do karaoke, gdzie goście mogą wykonywać tysiące piosenek. (W Finlandii jest wielu miłośników tej formy rozrywki). Szczęśliwie, nie przeszkadza się innym odwiedzającym bibliotekę – pokój jest całkowicie dźwiękoszczelny.
- W bibliotece w Anchorage na Alasce można wypożyczać wypchane zwierzęta, kości, futra. Futro niedźwiedzia i wilka są jednymi z częściej wypożyczanych przedmiotów, są bowiem wykorzystywane podczas harcerskich uroczystości.
- W Bibliotece Joanina na Uniwersytecie w Coimbrze w Portugalii mieszka sporo nietoperzy. Nikt nie zamierza ich stamtąd wyganiać, ponieważ zjadają insekty, które mogłyby zagrażać książkom. Załoga biblioteki zakrywa stoły na noc, a rano usuwa guano…
- Jedną z najmniejszych książek na świecie jest japońska miniksiążka zatytułowana „Shiki no Kusabana” (kwiaty pór roku). Zawiera nazwy i czarno-białe ilustracje japońskich kwiatów. Strony mają długość 0,75 milimetra, a litery – szerokość 0,01 milimetra. Kupując ją, w komplecie otrzymuje się szkło powiększające.
- Na ulicach Pekinu ustawiono kilkadziesiąt samoobsługowych bibliotek. Są to automaty, podobne do tych z napojami, czy jedzeniem. Ich działanie jest identyczne – należy wcisnąć numer książki (każdą z około 300 książek widać przez szybę) oraz uiścić zwrotną kaucją o wysokości 100 juanów (12 euro).
- Jedna z najstarszych książek na świecie liczy około 2,5 tys. lat. Jest to sześć połączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota, zapisanych językiem Etrusków. Obiekt można oglądać w Muzeum Narodowym w Sofii.
- W 1752 r. w Herkulanum – mieście zasypanym przez Wezuwiusza (79 r.) – odnaleziono około osiemset zwojów papirusowych. Ich zbadanie okazało się niezwykle trudne, gdyż księgi rozsypywały się w proch pod wpływem oddechu.
- Najstarsza gazeta na świecie ukazała się w 1609 r. w Strasburgu. Nosiła nazwę „Relation”, a jej wydawcą był drukarz i księgarz Johann Carolus.
- Aby powstała jedna 100-kartkowa książka, potrzebny jest papier wyprodukowany z 2-3 drzew średniej wielkości.
- Biblioteka Załuskich była pierwszą polską biblioteką publiczną, która pełniła funkcje biblioteki narodowej. Jej założycielami byli dwaj bracia biskupi Andrzej Stanisław i Józef Andrzej Załuscy. Wówczas, w drugiej połowie XVIII wieku, była to jedna z największych bibliotek świata.
- Producent filmowy i reżyser George Lucas założył w latach 70. XX wieku bibliotekę – Lucasfilm Research Library. Fani filmów produkowanych przez wytwórnię Lucasfilm (np. „Gwiezdne wojny”, „Indiana Jones”) mogą w niej oglądać m.in. pierwsze wersje scenariuszy filmów, odręczne notatki George’a Lucas’a czy notatki zawierające ciekawostki z planów filmowych. Biblioteka mieści się na przedmieściach Kalifornii w Skywalker Ranch.
Źródła: goodbooks.pl, pl.wikipedoa.org
You must be logged in to post a comment.