16 paź 2020

DZIEŃ PAPIEŻA JANA PAWŁA II

 

16 października co roku obchodzony jest Dzień Papieża Jana Pawła II. Ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi – Polakowi. Upamiętniamy w ten sposób wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża.

„W hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory”  –  jak uznano w uchwale.

Przypomnijmy tę wspaniałą postać….

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był synem Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Był bardzo utalentowanym, wysportowanym i pogodnym dzieckiem.  W okresie gimnazjalnym zainteresował się teatrem, który skradł jego serce. Ponadto był wspaniałym poetą, filozofem, pedagogiem, dramaturgiem. Papieżem został 16 października 1978 r., przez drugie zgromadzenie kardynałów po śmierci Jana Pawła I, który zmarł zaledwie po 30 dniach pontyfikatu. Jan Paweł II odwiedził 129 krajów, beatyfikował 1340 osób i kanonizował 483. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw! Beatyfikowany został 1 maja 2011 (miesiąc po pogrzebie), a 27 kwietnia 2014 został kanonizowany wraz z papieżem Janem XXIII. Było to historyczne wydarzenie, ponieważ pierwszy raz w historii jednego dnia kanonizowano dwóch papieży w obecności dwóch biskupów Rzymu, urzędującego Franciszka i emerytowanego Benedykta XVI.  

Warto przypomnieć, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2020 rokiem Świętego Jana Pawła II.

Równolegle obchodzony jest przez Kościół katolicki w Polsce Dzień Papieski, przypadający w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy książek autorstwa Jana Pawła II oraz publikacji poświęconych Świętemu.