04 paź 2020

LITERACKA NAGRODA NIKE 2020

 

Literacka Nagroda Nike trafiła w tym roku do Radka Raka za “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

„- Ta książka to klechda. Jak każda klechda jest triumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata” – mówił przewodniczący jury profesor Paweł Próchniak.

– „Nie historia z jej dramatyzmem i okrucieństwem gra w tej klechdzie pierwsze skrzypce. Siłą książki Radka Raka jest sam akt snucia opowieści. Snucia i tkania. Tkania z rozbieganych ech i pogłosów. Z lotnych pasm uwolnionej wyobraźni. Z refleksów światła odbitego od gór, bukowych liści, łusek węża” – dodał.

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” nawiązuje do „Słowa o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego. Autor jest lekarzem weterynarii i pisarzem, pochodzi z rodziny o chłopskich korzeniach. Postać Jakuba Szeli fascynowała go od dawna, doszedł do wniosku, że opowieść o rabacji galicyjskiej jest zdominowana przez głosy jej ofiar – galicyjskich ziemian.

Rak przedstawia tę historię z punktu widzenia tych, którzy w 1848 roku ruszyli z siekierami na dwory – galicyjskich chłopów, wprowadzając czytelnika w świat wyobraźni ludowej pełen wiedźm, gadających zwierząt, duchów zmarłych, którzy nie chcą odejść.

Radek Rak (urodzony w 1987 roku) za „Puste niebo” nagrodzony został w 2017 roku Złotym Wyróżnieniem w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego i był nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” była też nominowana m.in. do Nagrody Literackiej „Gdynia”, znalazła się także na liście 10 najlepszych książek roku dwumiesięcznika „Książki”.

„- Jestem zaskoczony, nie przygotowałem sobie niczego mądrego, co mógłbym powiedzieć. Obawiam się, że musiałbym się nie zgodzić ze świętej pamięci panem Jerzym Pilchem, bo trochę lepiej piszę, niż mówię, gdy przychodzi mi coś powiedzieć w takiej sytuacji. Jestem zaszczycony i cieszę się bardzo” – mówił Radek Rak. Podziękował również ludziom, którzy pokierowali go „w tej dziwnej krainie pióra”.

Źródło: tvn24.pl