08 paź 2020

LITERACKI NOBEL 2020 PRZYZNANY AMERYKAŃSKIEJ POETCE

 

Akademia Szwedzka ogłosiła nazwisko zdobywczyni literackiej Nagrody Nobla 2020. Tegoroczną laureatką została amerykańska poetka i eseistka, Louise Glück.

„Za jej niepowtarzalny, poetycki głos, który z surowym pięknem czyni ludzką egzystencję uniwersalną” – brzmiało uzasadnienie członków Akademii. 

Nazwisko noblistki ogłosił sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm podczas konferencji prasowej w siedzibie Akademii na sztokholmskiej starówce. 77-letnia Louise Glück jest szesnastą kobietą nagrodzoną literackim Noblem.

Urodziła się w 1943 roku w Nowym Jorku, mieszka w Cambridge w stanie Massachusetts. Oprócz pisania jest także profesorką języka angielskiego na Uniwersytecie Yale w New Haven w Connecticut. Zadebiutowała w 1968 roku tomikiem „Firstborn” i wkrótce została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych poetek amerykańskiej literatury współczesnej. Otrzymała kilka prestiżowych nagród, między innymi Pulitzera (1993) i National Book Award (2014).

Opublikowała dwanaście zbiorów poezji i kilka tomów esejów o poezji. Dzieciństwo i życie rodzinne, bliskie relacje z rodzicami i rodzeństwem to najważniejszy temat w jej twórczości.

Źródło: wyborcza.pl