25 maj 2018

NIEZWYKŁA LEKCJA HISTORII KRESÓW

21 maja 2018 roku Biblioteka Szkolna oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaczowie zorganizowały dla młodzieży naszej szkoły spotkanie z członkami Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich. Zaproszeni goście podzielili się swoimi wspomnieniami z życia na Kresach, historiami rodzinnymi i tragicznymi przeżyciami związanymi z losami Kresów w czasie II wojny światowej i w latach powojennych.

Jako pierwsza głos zabrała prezes towarzystwa, Pani Maria Magoń, która przedstawiła zaproszonych gości i opowiedziała o okolicznościach powstania i misji Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich. Następnie Pani Barbara Łuczkowska, przewodniczka Muzeum Kresów w Lubaczowie, przedstawiła rys historyczny dziejów ziem wschodnich II Rzeczpospolitej.

O swoich wspomnieniach z życia na Kresach zdecydowali się opowiedzieć: Panie Stefania Krupa i Jadwiga Tabaczek oraz Pan Józef Mikłasz.

Historie Kresowian zabrały nas w świat ówczesnej rzeczywistości, najpierw sielskiej związanej ze spokojnym życiem rodzinnym, często na wsi, w otoczeniu zieleni i pośród żyznych pól. Później sielskość dzieciństwa przerwała wojna…. Nadszedł czas strachu, mordów, życia w schronach, nocowania poza domem, prześladowań ze strony okupantów – niemieckiego, sowieckiego oraz ukraińskich nacjonalistów z UPA. W końcu nadszedł czas przymusowych ucieczek z gniazd rodzinnych, zadbanych majątków, czas wielkiej niepewności, kiedy trzeba było spakować całe życie do wagonu towarowego i wyruszyć w nieznane.

Dla zgromadzonej młodzieży było to niezwykłe spotkanie z „żywą” historią, której nie byłby w stanie przekazać, nawet najlepszy nauczyciel podczas lekcji.

Wyjątkowość spotkania dopełniły piękne kresowe pieśni, wykonane przez sekcję wokalną pod przewodnictwem dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie, Andrzeja Kindrata.

Dla zgromadzonych przygotowano również wystawę książek pt. „Kresy w literaturze”, eksponującą zbiory biblioteczne związane z tematem spotkania.