23 paź 2018

O WARTOŚCIACH, CZYTANIU I NIE TYLKO… SPOTKANIE Z BEATĄ KRAWIEC

W czwartek – 18 października w naszej bibliotece odbyły się warsztaty promujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Zajęcia poprowadziła pani Beata Krawiec – specjalista ds. promocji i reklamy Księgarni Nova Duo.

Uczestnikami pierwszego spotkania były dzieci z przedszkola „Wesoła Trójeczka” z Lubaczowa. Pani animatorka nie pozwoliła maluchom na nudę – nauka języka migowego, ważne zagadnienia dotyczące ekologii, „bliskie” lecz bezpieczne, spotkanie z prądem i z cewką Tesli.

Przedszkolaki wcieliły się również w bohaterów bajki pt. :„Czerwony Kapturek”, co sprawiło im dużo frajdy i uśmiechu. Wielką niespodzianką było pojawienie się specjalnego gościa –  bohaterki popularnej serii książek dla dzieci – Kici Koci, która z chęcią pozowała do zdjęć z maluchami i nie szczędziła im uścisków. Na koniec uczestnicy dostali drobne upominki i pochwalili się tym, czego nauczyli się podczas spotkania.

W drugiej części warsztatów udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Prowadząca odbyła niezwykłą podróż przez dzieje, począwszy od historii starożytnego Babilonu, poprzez historię pisma, ciekawostki historyczne, m.in. dotyczące polskich bohaterów wojennych, na historii współczesnej, związanej z aktualną sytuacją na Bliskim Wschodzie kończąc.

Na przykładzie Babilonu i narodów, które obecnie zamieszkują tereny Iraku, dawniej starożytnego Babilonu, pani Beata ukazała najważniejsze wartości w życiu każdego człowieka, decydujące niejednokrotnie o losach narodów i państw – wartości patriotyczne, przekazywana z pokolenia na pokolenie historia, kultura.

Przytaczając przykłady niezwykłych wydarzeń z polskiej historii, podkreśliła najwyższe wartości narodu polskiego jakimi są: odwaga, niezłomność, waleczność, kreatywność. Zaakcentowała też ogromną rolę nauki, wiedzy, wykształcenia, powszechnej umiejętności czytania, samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji i ich wpływu na rozwój cywilizacyjny.

Pani Beata zachęcała do aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Młodzież miała okazję zapoznać się z różnymi rodzajami pisma: węzełkowym, klinowym-sumeryjskim, z tabliczkami przywiezionymi z Iraku i z hieroglifami. Uczniowie rzymierzali wojskowe mundury i nakrycia głowy, m.in. umundurowanie wojsk NATO, mundur podhalański, oglądali broń ćwiczebną używaną w wojsku – karabiny kałasznikow (gumowe).

Mamy nadzieję, że niesamowicie barwna osobowość Pani Beaty oraz jej wiedza, rozbudziły wśród przedszkolaków  chęć do częstszego zaglądania na kolorowe strony książek i czerpania z nich wiedzy, a młodzież zmotywowały do nauki, czytania, zainteresowania historią oraz inwestowania w rozwój osobisty.

Organizatorami spotkania byli: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaczowie, Biblioteka Szkolna oraz Księgarnia Nova.