TEATR BEZ WYCHODZENIA Z DOMU – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
Z powodu epidemii koronawirusa odwołane zostały koncerty, spektakle oraz wszelkie wydarzenia artystyczne. Na szczęście na reakcję instytucji kultury nie trzeba było długo czekać. By pozostać w kontakcie ze swoimi odbiorcami i móc dalej funkcjonować, wiele teatrów, oper i filharmonii zdecydowało się wykorzystać internet i nnline udostępniać archiwalne spektakle. Przymusowa kwarantanna wcale nie musi oznaczać nudy!
TEATR ONLINE:
TVP VOD
Na stronie dostępne są praktycznie wszystkie archiwalne spektakle zrealizowane w ramach Teatru Telewizji, największej sceny teatralnej w Polsce. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji ich obejrzeć, warto teraz nadrobić zaległości. Zwłaszcza, że to inscenizacje z doborową obsadą i rewelacyjną grą aktorską, zrealizowane w oryginalnych, twórczych formach. My szczególnie polecamy „Ślub” Anny Augustynowicz, w którym znana reżyserka po raz kolejny pokazała swój niezwykły kunszt artystyczny. Minimalistyczna forma w połączeniu z trudnym tekstem Gombrowicza sprawdza się doskonale.
Arte
Na platformie dostępne są przede wszystkim filmy i reportaże, ale znajdziemy tu także koncerty oraz przedstawienia operowe i baletowe. Wszystkie materiały możemy oglądać za darmo, a do tego bez konieczności rejestracji.
Teatr na Plaży
Do akcji #zostanwdomu przyłączył się także ten sopocki teatr. Za pośrednictwem Facebooka instytucja udostępnia swoje archiwalne spektakle i koncerty. Już teraz możecie obejrzeć „Ike”, przedstawienie zrealizowane przez Sopocki Teatr Tańca, czy kultowy „Przypadek według Krzysztofa Kieślowskiego” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego z 2016 roku.
Ninateka
Podobnie jak TVP VOD, Ninateka udostępnia polskie spektakle teatralne w wersji online. W archiwum znajdziecie nie tylko ponadczasowe inscenizacje, ale także słuchowiska, wywiady, reportaże czy przedstawienia taneczne. Ze zbiorów zgromadzonych na platformie polecamy zwrócić uwagę na spektakl „H.” w reżyserii Jana Klaty, uznawany jest za jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego teatru współczesnego. Klata zdecydował się przenieść historię szekspirowskiego Hamleta do czasów „Solidarności” i powiązał dramat z czasów elżbietańskich z wydarzeniami ze Stoczni Gdańskiej. Obejrzyjcie koniecznie.
OperaVision
OperaVision to projekt, który ma na celu udostępnianie i popularyzowanie opery wśród współczesnych odbiorców. Na stronie można znaleźć przedstawienia z 17 krajów, w różnych językach, w tym włoskim, francuskim, angielskim i niemieckim. Biblioteka stworzona w ramach projektu jest olbrzymia i bardzo zróżnicowana. Oprócz spektakli na widzów czekają historie i artykuły, dzięki którym można poszerzyć wiedzę nie tylko na temat opery w ogóle, ale także konkretnych przedstawień i ich realizacji.
VOD Teatru Wielkiego
Teatr Wielki udostępnia na swojej stronie wybrane spektakle zrealizowane na jego deskach, ale także grane przez inne polskie teatry. Wszystkie materiały są dostępne online za darmo, bez konieczności logowania się czy rejestracji. Na platformie możecie obejrzeć między innymi przedstawienie baletowe „Mąż i żona” inspirowane sztuką Aleksandra Fredry, opery, w tym „Toscę” i „Halkę”, oraz specjalne programy i realizacje dla dzieci. Biblioteka nie jest duża, ale pozwala cieszyć się dobrymi, ciekawymi inscenizacjami w zaciszu własnych czterech kątów.
Teatr Żydowski
“Dybuk”, “Golem” i “W nocy na starym rynku” to tylko niektóre z tytułów, kltóre można będzie obejrzeć online w nadchodzących tygodniach na stronie Teatru. Dyrekcja zdecydowała się na całkowite przejście do sieci. Z myślą o wszystkich przebywajacych w domu, powstał specjalny wirtualny repertuar, który będzie obowiązywał w najbliższym czasie.
Źródło: kukbuk.pl, fabrykakultury.pl
You must be logged in to post a comment.