31 paź 2017

Młodzi Technicy Zespołu Szkół w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym!

W czwartek 12 października pod opieką pań: Magdaleny Dworak i Barbary Kornagi oraz pana Krzysztofa Wojtucha, mieliśmy okazję odwiedzić Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego „G2A Arena” oraz Port Lotniczy „Jasionka”.  Pracownicy tychże instytucji zaprezentowali, czym się zajmują oraz jak zakłady wyglądają „od środka”. Wycieczka utwierdziła nas w przekonaniu, że Podkarpacie to prężnie rozwijająca się część Polski.

 

Pierwszym etapem wycieczki był przyjazd do kompleksu Podkarpackiego Parku Naukowego Aeropolis. Zostaliśmy oprowadzeni po poszczególnych oddziałach, mogąc zobaczyć między innymi nowoczesne drukarki 3d, komory testowe, skanery przedmiotów 3d oraz urządzenia do obróbki i badania składu metali.

W Inkubatorze Technologicznym Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego poznaliśmy  konstruktorów firmy CERVI ROBOTICS, która prężnie rozwija się w dziale robotyki. Młodzi naukowcy zaprezentowali nam pierwszy na świecie inteligentny hangar dla przechowywania przemysłowych dronów, prototyp inteligentnej deskorolki i robota – zabawkę. Mieliśmy także okazję zajrzeć do pracowni firmy BETONOVO,  twórcy nowatorskich rozwiązań z zakresu sztuki użytkowej.

Finałem naszego pobytu w PPNT była prezentacja, dzięki której zrozumieliśmy na czym polega fenomen Inkubatora Technologicznego AEROPOLIS, jako miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej dla mikro- małych i średnich przedsiębiorstw.

Będąc w Jasionce nie mogliśmy nie odwiedzić pobliskiego Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A ARENA.  Arena zrobiła na nas niesamowite wrażenie swoją nowoczesnością, funkcjonalnością, a zarazem wielkością. Z tarasu widokowego mogliśmy podziwiać panoramę Parku Naukowo-Technologicznego oraz lotniska.

Ostatnim punktem naszego pobytu w tej okolicy było zwiedzanie Portu Lotniczego Jesionka, gdzie dzięki uprzejmości przewodnika, mogliśmy wejść do hali odpraw pasażerów i na własnej skórze doświadczyć owej odprawy, a także przyjrzeć się pracy lotniskowej straży pożarnej oraz specjalnym autokarem podjechać do hangaru, w którym właśnie trwał przegląd Boeinga 737…

Ten wyjątkowy czwartek to rzeczywiście dzień pełen wrażeń! Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zastosować się do wskazówek zasłyszanych podczas naszej wycieczki i z głowami pełnymi planów i marzeń otworzyć zeszyty do matematyki i angielskiego…

Bartosz Buksak, Jakub Bauman,
Fot. Jacek Smulski, Magdalena Dworak

Aktualności AEROPOLIS – Wizyta uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie