20 lis 2017

Wizyta uczniów w Akademii Górniczo-Hutniczej i w Teatrze Starym

50-osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół długo nie zapomni wrażeń z pobytu w Krakowie, 14 listopada br. 

Nasza przygoda rozpoczęła się o godzinie 10.00, kiedy to pan Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii- Marek Borowski zaprezentował bogatą ofertę uczelni, po czym wysłuchaliśmy wykładu o tym, jak mierzyć niewymiarowe powierzchnie i w jakich sytuacjach ta wiedza jest przydatna. Następnie uczniowie- w mniejszych grupach- zwiedzali wydziały: Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, Inżynierii Mechanicznej i Robotyki ,a także Wydział Humanistyczny. Zainteresowani mogli zobaczyć, jak wygląda nauczanie na poszczególnych kierunkach i zapoznać się z projektami wykonanymi przez studenckie koła naukowe. Zespół AGH Racing zaprezentował nam bolid skonstruowany przez studentów, który uczestniczył w zawodach Formuła Student. Uczniowie poznali też studencki projekt polegający na badaniu najlepszego przepływu powietrza w pomieszczeniach. Bezpośredni kontakt z młodzieżą akademicką stwarzał okazję do swobodnego zadawania pytań i zapoznania się z wymaganiami, jakie trzeba spełnić, aby się dostać na wymarzony kierunek. Studenci towarzyszyli uczniom podczas zwiedzania laboratorium badań zmęczeniowych, inżynierii wstecznej i technik szybkiego prototypowania, niekonwencjonalnych technologii obróbki czy obrabiarek sterowanych numerycznie. Atrakcją dla zwiedzających Wydział Humanistyczny było skorzystanie z okularów 3D i przeniesienie się do wirtualnego świata gier. Studenci humanistyki zadbali także o miłe upominki dla swoich gości ;obdarowali ich ponadto dobrą radą-mottem, którym się kierują w życiu: KULTURA-TO ,CO ZOSTAJE JEŚLI ZAPOMNISZ WSZYSTKO, CZEGO SIĘ UCZYŁEŚ!!

Ukoronowaniem wycieczki było obejrzenie przedstawienia w Teatrze Starym im. Heleny Modrzejewskiej. ,,NIE-BOSKA KOMEDIA. WSZYSTKO POWIEM BOGU” w reż. M. Strzępki to współczesna refleksja na temat podziałów i walki. Spektakl-obsypany nagrodami i przyjęty owacyjnie przez publiczność zgromadzoną w teatrze- spotkał się z różnymi opiniami uczniów, ale nikt nie pozostał obojętny wobec tego, co zobaczył. Jednym słowem-sztuka spełniła swoją rolę.

DKW