28 mar 2018

Zmiana czasu

Polska leży w dwóch strefach czasowych :

  • przeważająca część naszego kraju w strefie środkowoeuropejskiej UTC+1,
  • oraz krańce wschodnie (w tym Lubaczów) w strefie wschodnioeuropejskiej UTC+2 , z czasem strefowym o godzinę późniejszym niż w pozostałej części kraju.

W związku z tą różnicą , rozwiązaniem problemu okazało się wprowadzenie czasu urzędowego obowiązującego na terytorium całego państwa:

  • czasu podstawowego ( zimowego) UTC+1,
  • czasu letniego UTC+2.

Zmianę czasu na letni reguluje Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021. Zgodnie z tym rozporządzeniem czas z zimowego na letni zmieniamy przestawiając zegarki z godziny 2:00 na 3:00. W tym roku zmiana ta nastąpiła w nocy z 24 na 25 marca. Czas letni będzie odwołany w nocy z 27 na 28 października 2018r. Odwołanie czasu letniego polega na zmianie wskazań zegarków z godziny 3 :00 na 2:00.

Ciekawostka!

Gdyby wprowadzono w naszym kraju czas letni jako czas obowiązujący przez cały rok, to najbardziej odczulibyśmy to w okresie zimowym, w dniu 22 grudnia br. w Lubaczowie Słońce wzeszłoby dopiero o 8: 25 , a zachód nastąpiłby o 16:28 (przy obecnie obowiązującym czasie urzędowym wschód Słońca w Lubaczowie 7:25, a zachód 15:28).
Natomiast pozostawienie czasu podstawowego (zimowego) spowodowałoby, że 22 czerwca wschód Słońca nastąpiłby bardzo wcześnie, w Lubaczowie moglibyśmy go oglądać o 3:17 ,a zachód już o 19:41 ( przy obecnie obowiązującym czasie urzędowym wschód 4:17,a zachód 20:41).

Dane ze strony https://www.weatheronline.pl/weather/maps/city

Michał Czajkowski, Dariusz Grzebiennik