13 cze 2018

Byliśmy we Lwowie….

05.06.2018 roku grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Lwowa, która odbyła się dzięki współpracy z Muzeum Kresów w Lubaczowie. Podczas podróży młodzież miała przyjemność przejeżdżać przez Jaworów, gdzie znajdowała się rezydencja Jana III Sobieskiego, Janów Lwowski, miejsce spoczynku matki króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego, a także Stradycz, gdzie mieści się cmentarz z I wojny światowej. Uczniowie mogli podziwiać cudowny krajobraz Roztocza po wschodniej stronie granicy.

Cel wycieczki – Lwów, to miasto niegdyś należące do Polski, od 1945 roku znajdujące się poza jej granicami. Liczy 729,4 tys. mieszkańców i jest siódmym pod względem liczby ludności miastem Ukrainy. Jego powierzchnia wynosi 182,01 km2. Lwów to jedyne miasto odznaczone Orderem Virtuti Militari przez samego Józefa Piłsudskiego. Uczniowie mogli przeżyć we Lwowie chwilę zadumy na cmentarzu Łyczakowskim i Orląt Lwowskich, zwiedzić Muzeum Jana III Sobieskiego, podziwiać piękno Katedry Lwowskiej, wejść na wzgórze, gdzie mieszczą się ruiny Wysokiego Zamku, odwiedzić ,,kopalnię kawy” i fabrykę czekolady oraz spacerować po Starym Mieście.

Aleksandra Janczura

fot. Dominika Zajączkowska