13 lis 2018

16 listopada Komórkomania w ZS!

Akcja #KOMÓRKOMANIA to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele.

W Zespole Szkół od kilku lat prowadzona jest akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku w bazie DKMS. Jest to fundacja, której celem statutowym jest działalność w zakresie wspierania osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan fizyczny, psychiczny lub emocjonalny a także promowania nauki i badań w dziedzinie przeszczepiania komórek macierzystych oraz promocji zdrowia publicznego. W ciągu 25 lat szansę na życie chorym na nowotwory krwi podarowało ponad 58 tysięcy osób z baz DKMS. Dzisiaj każdego dnia komórki macierzyste na całym świecie oddaje co najmniej 18 dawców DKMS.

Kto może zostać Dawcą?

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Wystarczy wypełnić ankietę osobową, pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka..i już!

Do zobaczenia 16 listopada!!!