13 maj 2019

Rozmowy online z uczniami z Kenii

W lutym, marcu i kwietniu uczniowie klas 3TI, 1TLG i 4TE mieli okazję porozmawiać ze swoimi młodszymi kolegami z St. Anthony of Padua Nursery & Primary School w Kenii, katolickiego przedszkola i szkoły do której uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 14 lat. Wideorozmowy odbywały się w ramach projektu „Rozmawiasz – Pomagasz” fundacji Good Network, pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Projekt ma na celu nawiązywanie przyjaźni z ludźmi z różnych zakątków świata i wzbudzanie w młodzieży wrażliwości na potrzeby innych. Po rozmowach, w szkole uczestniczącej odbywa się zbiórka funduszy aby wspomóc wybrane dzieło.

Przed przystąpieniem do rozmów online, uczniowie ZS wysłali do Kenii listy, w których opisali siebie, swoje miejscowości, kraj, rodzinę, opowiedzieli o swoich zainteresowaniach i zadali nurtujące ich pytania. Dyskutując z młodzieżą z  St. Anthony of Padua Nursery & Primary School oraz Piusem, franciszkaninem który zarządza szkołą dowiedzieliśmy się wiele na temat ich życia oraz sytuacji w Kenii. Po cyklonie, który zabił w Afryce południowo-wschodniej setki ludzi, zamiast pory deszczowej nastała długotrwała susza która zagraża głodem obszarom zamieszkanym przez 1,1 miliona ludzi. Wielu uczniów tej szkoły zostało osieroconych w wyniku epidemii AIDS lub pochodzi z rozbitych rodzin. Dostęp do edukacji jest również utrudniony, gdyż za naukę trzeba płacić i niewielu rodziców stać na kształcenie swoich dzieci. Dlatego St. Anthony of Padua Nursery & Primary School utrzymuje się głównie z datków organizacji non-profit i prywatnych darczyńców.

Aby wspomóc młodzież z Kenii, w Zespole Szkół zorganizowana będzie zbiórka pieniędzy, z której fundusze zostaną przekazane na konto fundacji Good Network. O zbiórce poinformujemy wkrótce w radiu GIT.