06 cze 2019

Obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca

Trzydzieści lat temu, 4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze po latach komunizmu częściowo wolne wybory. Z tej okazji nasza szkoła upamiętniła ten dzień w sposób szczególny, chcąc pokazać, że pamiętamy o ważnych wydarzeniach z historii. 

Obchody rozpoczęliśmy już od samego rana, kiedy to grupy uczniów do tego przygotowane, prezentowały informacje na temat wydarzeń z roku 1989 w każdej klasie. Następnie na czwartej lekcji odbyła się część oficjalna, podczas której jako pierwsza głos zabrała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Oliwia Rozwód. Mówiła o tym, że nasze pokolenie nazywane jest „pokoleniem wolności”, ale nie byłoby tego pokolenia gdyby nie rok 1989. Wspomniała również, że ten rok był szczególny nie tylko dla Polski, ale i dla całej Europy, ponieważ zniósł jej podział oraz, że według młodych otworzył się świat, dano im upragnioną wolność i nowe możliwości, które przed 1989 r. niebyły możliwe.

Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły Andrzej Nepelski, który wskazał, że rok 1989 jest jednym z najważniejszych w naszej historii po II wojnie światowej, ale nie byłoby tego roku bez takich postaci jak Jan Paweł II i wydarzeń z 1980 roku, czyli powstania Solidarności. Dodał, że rolą każdego polskiego patrioty jest podkreślanie, iż to nie upadek muru berlińskiego doprowadził do upadku komunizmu, tylko obrady Okrągłego Stołu trwające od 6 lutego do 5 kwietnia i wybory do Sejmu i Senatu z 4 czerwca 1989 roku.

            Po przemowach nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu, następnie wypuszczono biało-czerwone balony, które stały się widocznym symbolem naszej wolnej ojczyzny – POLSKI!!!