08 lis 2021

ŚwiętujeMY! 103. rocznica odzyskania niepodległości

Zbliża się kolejne Narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada to nie tylko dzień wolny od pracy i szkoły, ale symbol miłości do ojczyzny walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa – uroczyście świętowany w całym kraju

W naszej szkole obchody tego święta rozpoczniemy w środę 10 listopada na 4 lekcji o godzinie 10:35 zostanie odtworzona audycja multimedialna przygotowana przez naszych uczniów, a po niej o godzinie 11:11 po raz kolejny włączając się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu” w każdej sali lekcyjnej odśpiewamy hymn narodowy.  

Uczcijmy godnie dzień, w który wspominamy odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Przypomnijmy, niepodległość Polski proklamowano w październiku 1918 r., ale to 11 listopada 1918 roku, kiedy Józef Piłsudski przejął władzę wojskową w Warszawie a wojska niemieckie zaczęły się wycofywać z terenów stolicy, uznano za symboliczną datę powrotu Rzeczpospolitej na mapy świata. Świętem państwowym uznano 11 listopada  w 1937 r. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zakazały obchodów w tym dniu. 11 listopada stał się ponownie świętem dopiero w 1989 r.

Wywieśmy flagi narodowe – flaga to powód do dumy, to symbol naszej jedności, symbol naszej państwowości, wolnej i niepodległej ojczyzny. Jest widoczną oznaką naszej pamięci i wdzięczności dla naszych przodków, którym zawdzięczamy wolną Rzeczpospolitą. Niech biało-czerwona flaga będzie znakiem naszej obywatelskiej wspólnoty!