27 lis 2019

Projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów” – Słowacja

W dniach 17-23.11.2019r. 10 uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycielki przedmiotów ekonomicznych – pani Doroty Wałczyk oraz nauczycielki języka angielskiego – pani Kamili Wałczyk-Stachów wyjechało do Levic na Słowacji w celu uczestnictwa w projekcie unijnym „Ponadnarodowa mobilność uczniów”. Przed wyjazdem uczniowie uczestniczyli w projektowych warsztatach przygotowawczych z zakresu kulturoznawstwa, psychologii oraz języka angielskiego.

Celem projektu było podniesienie umiejętności językowych uczniów oraz rozwój kompetencji związanych z przedsiębiorczością oraz branżą IT. Uczestnicy projektu codziennie od godziny 8:00 do 14:00 brali udział w wielu warsztatach zorganizowanych przez nauczycieli  Stredná odborná škola techniky a služieb w Levicach. Warsztaty były w znacznej mierze prowadzone w języku angielskim lub tłumaczone konsekutywnie na język angielski. Uczniowie poznawali tajniki programowania, obsługi drukarki 3D, tworzenia własnego biznesplanu oraz mechanizmów rządzących stworzeniem udanej reklamy.

W ramach edukacji nieformalnej uczniowie i nauczyciele z Polski i ze Słowacji każdego dnia w godzinach popołudniowych wspólnie uczestniczyli w różnorakich wycieczkach kulturoznawczych. Wizytę rozpoczęliśmy od oficjalnego spotkania z burmistrzem miasta – panem Jánem Krtikiem. W Levicach odwiedziliśmy Muzeum Tekowskie, Stary Gród i Synagogę. Wspięliśmy się również na Górę Kalwarię, z której roztacza się widok na całe miasto. W kolejnych dniach udaliśmy się do Muzeum Skalnych Domów w Brhlovcach, Katedry Św. Emmerama w Nitrze, Zamku w Topoľčiankach oraz elektrowni atomowej w Mochovcach.

Zwieńczeniem projektu była wspólna kolacja oraz oficjalne wręczenie certyfikatów.

Projekt był dla wszystkich bardzo ciekawym doświadczeniem umożliwiającym integrację z rówieśnikami z innego kraju, wykorzystaniem języka angielskiego w praktyce oraz przede wszystkim odnajdywanie się w nowym środowisku kulturowym.